Прокурор Юрій Дмитрунь: «Правоохоронці повинні бути не загрозою безпеки, а гарантами її дотримання»

17 серпня 2019
Прокурор Юрій Дмитрунь: «Правоохоронці повинні бути не загрозою безпеки, а гарантами її дотримання»

До сих пір основний зміст претензій до прокуратури українці вкладають в лаконічну фразу - «ніхто не сидить»

«З одного боку, така реакція співгромадян - це інерційне мислення, яке збереглося від прокурорської функції загального нагляду, яка відійшла в минуле. З іншого - очевидна пробуксовка в роботі механізму правоохоронної системи в цілому, як результат не цілком продуманого підходу до реформування цього складного напрямку», - так прокоментував ситуацію керівник Києво-Святошинської місцевої прокуратури Юрій Дмитрунь. «Тут можна говорити і про якість роботи судів і про недостатню підготовленість прокурорських кадрів для забезпечення судової перспективи справ, але також не можна не сказати про незадовільну ситуацію зі слідчим блоком», - додав прокурор.

«З введенням в 2012 році в дію нового Кримінально-процесуального кодексу прокурор став ключовим суб'єктом досудового розслідування. У тандемі зі слідчим прокурор повинен забезпечувати професійне, ефективне та законне виконання слідчим заходів для реалізації розслідування кримінального провадження. Слідчий, в свою чергу, відповідає за тактичні прийоми розслідування злочину і погоджує їх з прокурором. Якщо один з учасників тандему «просідає» в сенсі якості виконання своїх обов'язків, то страждає процес розслідування в цілому», - зазначає Дмитрунь.

В експертному середовищі підтверджують думку Дмитруня про стан «слідства», констатуючи, що на даному етапі реформування правоохоронної системи «слідство» поки залишається ахіллесовою п'ятою. Профільні фахівці також впевнені: поки не реформоване «ядро» - «кримінальна поліція» і «слідство», про позитивне завершення реформи органів внутрішніх справ говорити передчасно. Отже, рано підсумовувати і процес комплексного реформування силового блоку, так як реформа міліції є головною ланкою даного спектра заходів.

На жаль, із зростанням рівня злочинності в країні поки впоратися складно. І тут, як стверджують правоохоронці, справа не в порівняльній статистиці, і навіть не в тому, що всі заяви про вчинення правопорушень реєструються в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.

«Злочинність зростає через військові дій на Сході України, через збільшення незаконного обігу бойової зброї, через складне становище в соціально-економічній сфері. А базовий закон кримінології говорить прямо - якщо в країні є зростання безробіття, то це автоматично веде до зростання кількості злочинів», - акцентує голова Києво-Святошинської місцевої прокуратури.

В останні роки почуття тривоги в суспільстві не припиняється - про це свідчать практично всі дослідження соціальних настроїв. Серед цілого спектру питань, якими стурбовані люди, головним є питання безпеки, і це стосується навіть великих міст країни, включаючи столицю. «Емоційне напруження громадян сьогодні розжарене, ми це чітко бачимо, як ніхто інший. Різко змінився характер злочинних «розборок» у бік вирішення конфліктів із застосуванням зброї», - констатує Дмитрунь.

«Не так давно завдяки злагодженим діям поліції Києво-Святошинського району та ефективному процесуальному керівництву прокурорів Києво-Святошинської місцевої прокуратури, було розкрито вбивство учасниці телепрограми « Битва екстрасенсів».

 Злочинець, підробляючи таксистом, підвозив учасницю проекту, між ними виникла неприязнь, в результаті - він завдав їй 10 колотих ран, залишив тіло в кущах по дорозі між Бояркою і Білогородкою, а потім повернувся в місце проживання. В ході санкціонованого судом обшуку у нього вдома знайшли вогнепальну зброю», - розповів Дмитрунь.

Прокурор також додав, що подібних випадків, коли рішення конфліктів, закінчується відібраним людським життям, на превеликий жаль, стало значно більше. «Правоохоронцям, кожному на своєму місці і нам прокурорам зокрема, використовуючи свою координаційну можливість, необхідно в цей складний для країни період, концентрувати всі можливі ресурси і зусилля для контролю над криміногенною ситуацією і перелому її в сторону стабілізації», - резюмував прокурор.

«Так, з початком реформи трапився відтік досвідчених кадрів - слідчих, оперативників, багато в чому в ході реформи «з водою виплеснули і дитину», порушився принцип наступності. Деякі підрозділи були розформовані, їх функції були передані на місця, процес складної адаптації був неминучий, а ось далі істотних змін в цьому напрямку не відбулося - способи і якість розслідування злочинів не змінилися в бік знака плюс», - вважає Дмитрунь.

На думку громадських діячів, у силовиків ще даються взнаки старі практики спотворювати цифри кримінальної статистики для отримання «позитивної» динаміки розкриття, проте ж, ці цифри не відображають реальну картину рівня злочинності і відчуття громадянами своєї безпеки

 «По суті, показники розкриття злочинів, якими оперуємо ми, правоохоронці, не зовсім те мірило, яким ми повинні оцінювати ефективність нашої роботи. Найважливіші критерії тут - наявність почуття безпеки у громадян, оперативне і ефективне реагування на кожен скоєний злочин, здатність до проведення реальної профілактичної роботи для запобігання, рівень довіри до правоохоронної системи. Усередині всієї системи органів правопорядку стара філософія повинна фундаментально трансформуватися в нову мотиваційну матрицю. Цей процес йде, але, якщо на чистоту, то нам ще далеко до кінця тунелю. Але якщо буде реальне дотримання і духу, і букві Закону, якщо цінності реформ не будуть приносити в жертву корпоративним і політичним інтересам, і не будуть необдумано калькуватися з чужих зразків, тоді поступово з дискурсу наших громадян піде - «ніхто не сидить». Тоді все стане на свої місця, і в нашій особі, представників правопорядку, люди будуть бачити не загрозу безпеці, а виключно гарантів її дотримання», - впевнений прокурор Дмитрунь.