Флоріан Турскі: Австрія зацікавлена в українських цифрових стартапах

28 листопада 2022
 Флоріан Турскі: Австрія зацікавлена в українських цифрових стартапах

Вітчизняна економіка та суспільство зуміли вистояти й адаптуватися до життя в умовах повномасштабної війни російської федерації проти України

Не останню роль у цьому зіграли ефективна цифровізація та трансформація суспільних процесів, а також підтримка Європейського Союзу нашого стратегічного партнера у сфері цифрових реформ.

Цими днями Україна підписала черговий меморандум про співпрацю у сфері цифрової трансформації з європейською державою – Австрією, яка активно підтримує наших громадян під час російської агресії.

Про деталі цього співробітництва, кооперацію української та австрійської сторін у питаннях цифровізації, а також про подальшу підтримку України та майбутні спільні проєкти в інтерв'ю Укрінформу розповів Державний секретар у справах цифровізації та телекомунікацій Федерального уряду Австрії Флоріан Турскі.

- Ваш офіс є першим безпаперовим офісом в Австрії. Чому, на Ваш погляд, варто відмовлятися від «паперу»? І чому цифровізація для громадського суспільства – це корисно?

- Мені здається, цифровізація – це найбільш значуща суспільна трансформація та поступ з початку 21 століття. Австрії, як і Україні, не хотілося б бути «лузером» у процесі, що набирає обертів. Ваша країна, ідучи до об’єднаної Європи, вже продемонструвала величезні успіхи у досягненні цифрових переваг та технологічної зрілості. І це не може не радувати. Успіх будь-якого суспільства зрештою визначатиметься тим, наскільки воно технологічно готове до цифровізації, а його громадяни та бізнес – обізнані у цьому напрямі. В Австрії, наприклад, 9 із 10 робочих місць вже пов’язані безпосередньо із цифровими знаннями. І високий рівень суспільних відносин визначається саме цим фактором.

- Як австрійський уряд знаходить баланс між захистом даних та їх прозорістю у публічній сфері?

- Справа в тому, що на європейському рівні діє спеціальне положення про захист електронних та персональних даних, завдяки якому ми підтримуємо високий рівень захисту. В Європі цьому питанню приділяють велику увагу, оскільки це є основою цифрового суверенітету. Своїми рішеннями ми маємо постійно підтверджувати його непорушність, щоб громадяни були на 100% упевнені, що всі дані надійно захищаються та належним чином зберігаються. Ми завжди в процесі обміну інформацією між різними установами, міністерствами, насамперед питаємо згоду громадян, а вже після цього здійснюємо операції, пов’язані з даними цих людей.

- Нещодавно Міністерство цифрової трансформації України та Федеральне Міністерство фінансів Республіки Австрія підписали меморандум про співробітництво у сфері цифровізації. Розкажіть, будь ласка, у чому суть документа.

- Насамперед меморандум є символом безмежної солідарності уряду Австрії з українським народом, який протистоїть російській агресії. Ми мали кілька зустрічей з представниками вашого Міністерства цифрової трансформації, де обговорювали проблеми України, зокрема й те, наскільки важливим є збереження та розвиток цифрової інфраструктури, об’єкти якої теж зазнали нападу з боку росіян. Наш спільний меморандум створює засади для більш тісної співпраці у цих питаннях, а також передбачає широку кооперацію між австрійськими та українськими технологічними компаніями. Документ сприятиме обміну знаннями між сторонами для пошуку нових цифрових рішень та розвитку цифрової інфраструктури.

- Лунали заяви, що Австрія готова допомогти нам із відновленням пошкодженої інтернет-інфраструктури. Це також передбачено документом?

- Так, це теж передбачено меморандумом. Австрія найближчим часом має надати значну допомогу Україні для підтримки серверів та цифрової інфраструктури, в тому числі – партію потужних генераторів.

- На яку допомогу розраховує Австрія від української сторони в контексті обміну знань? Які інструменти, впровадженні в Україні, можуть сприяти розбудові цифровізації суспільства у вашій державі?

- Нас дуже вразило те, що з самого початку війни Україна завдяки діджиталізації та цифровізації мала значні високотехнологічні переваги над ворогом. Ваша країна веде боротьбу у цій війні за допомогою провідних інструментів 21 століття. І це не може не викликати захоплення, такі дії є фактично новинкою. Справляє враження і той факт, що вашій державі вдається підтримувати тісний та дієвий контакт зі своїми громадянами, котрі зараз перебувають за кордоном. Рівень використання електронних послуг українським населенням досить високий. Я цікавився естонським досвідом, вивчав його в Естонії, але те, чого досягли український уряд та міністр Михайло Федоров, унікально. І ми можемо багато чому навчитися в України.

- Австрія - одна з країн, що прийняли українських біженців. Чи працює Відень над впровадженням електронних сервісів, які сприятимуть більш дієвій допомозі українцям, що вимушено перебувають у вашій країні?

- В Австрії перебуває чимало українців, які рятуються від війни (за урядовими даними близько 88 тисяч – ред.). Дуже важливо, що ті українські біженці, які перебувають в Австрії більш ніж півроку, можуть користуватися всіма послугами, які австрійська держава надає своїм громадянам. Наприклад, соціальною системою, системою охорони здоров’я. Вони мають доступ до ринку праці, їхні діти можуть відвідувати дитячі дошкільні та навчальні заклади. Усім цим українці можуть користуватися безплатно.

- Українці широко використовують застосунок Дія, за допомогою якого можна отримати доступ до низки державних послуг. Чи планує Австрія створення подібного додатку для розширення спектру послуг для власних громадян, які можна отримати онлайн?

- Подібний застосунок в Австрії вже є. І наш меморандум, до речі, передбачає обмін досвідом щодо створення та функціонування таких інструментів. Ми плануємо використати інформацію про українську Дію, щоб долучати австрійців до більш широкого використання електронних послуг. Хочемо, щоб розробники наших електронних інструментів обмінювалися досвідом із творцями Дії, використовуючи обмін знаннями з обопільною користю.

- За якими ще напрямами співпрацюють Австрія та Україна у контексті цифрової трансформації?

- Великою мірою йдеться про співпрацю та кооперацію в розвитку цифрових стартапів. Є дуже велика зацікавленість австрійських фірм у таких інвестиціях. Ми переконані, що Україна переможе у цій війні, і в її економіку будуть спрямовані інвестиції з усього світу. Є багато австрійських бізнесів, які, попри війну, готові інвестувати у вашу країну.

- Про які напрями йде мова?

- Уже традиційно Австрія має зацікавленість у будівельній галузі та в участі у відбудові вашої інфраструктури. Наша держава в цій сфері володіє потужним інвестиційним потенціалом. Є низка фірм, які можуть запропонувати українській економіці унікальні технологічні підходи та ноу-хау.

- Нещодавно у вашій країні запустили штучний інтелект «Grants4Companies», який допомагає бізнесу в пошуку інвестицій. Розкажіть детальніше про цей інструмент та чи можливе його впровадження в Україні?

- Так, ми із задоволенням поділимося з українською стороною інформацією про цей проєкт. Можна сказати, що в контексті пошуку можливостей фінансування для бізнесу в нас певною мірою існують «джунглі». Велика кількість підприємців, кредиторів, інвесторів. Через це виникає необхідність компаніям пояснювати різноманітні нюанси, можливості, допомагати їм у пошуку інформації. Тому ми й хочемо залучити штучний інтелект, який сприятиме у пошуку необхідних підприємцям фінансових ресурсів. Маємо вже перші результати, поки що незначні, адже навіть штучному інтелекту треба навчатися. Але інструмент функціонує.

- З початком повномасштабної агресії російської федерації об’єкти критичної інфраструктури України зазнають численних кібератак. Як Австрія бореться з кіберзловмисниками, яким би досвідом Ви поділилися з українськими колегами в цьому питанні?

- Протягом останніх двох років в Австрії фіксують значний ріст кіберзлочинності з-за кордону. Цей процес активізували три фактори - розвиток криптовалют, пандемія коронавірусу та українсько-російська війна. Зараз ми збільшили кількість людей, які протидіють кіберзлочинам як у військовій, так і в цивільній сфері. А також створили центри захисту інформації, які розташовані на важкодоступних територіях гірських масивів. Україні й Австрії дуже важливо обмінюватися досвідом та інформацією в цій галузі. Завдяки такій комунікації та обміну даними можна з’ясовувати дії зловмисників і визначити слабкість систем.

- Раніше Ви говорили, що в бюджеті ЄС на 2023 рік заплановано «багато розумних інвестицій». Можливо, передбачається спрямування коштів і в Україну?

- Наразі не можу розповісти про деталі цього процесу. Представники Австрії лише нещодавно розглядали європейський бюджет, й буквально в останню ніч при його обговоренні нам вдалося знайти, точніше зарезервувати, 210 мільйонів євро для підтримки Східної Європи, куди також входить і Україна. І я дуже радий, що нам вдалося це зробити.

- Які вбачаєте подальші напрями співпраці між нашими державами?

- Дуже важливо налагоджувати та посилювати кооперацію між Австрією і Україною в сфері цифровізації. На це спрямований фокус моєї уваги. Зараз ми також розглядаємо можливості підвищення цифрової грамотності наших громадян та розвиток цифровізації в країні. Ми й надалі продовжимо підтримувати та посилювати співробітництво.

Валентин Марчук

Джерело ukrinform