Крок у невідоме: як країни Європи починають виходити з карантину

21 квітня 2020
 Крок у невідоме: як країни Європи починають виходити з карантину
Європейські держави починають послаблювати карантинні обмеження
 
Навіть найбільш уражені епідемією Італія та Іспанія роблять перші кроки до нормального життя. Проте зрозуміло, що найближчим часом, навіть за послаблення обмежень, життя виглядатиме зовсім інакше, ніж до епідемії. hromadske розповідає, які країни і як починають виходити з карантину.

Хто і як першим послаблює обмеження?

Чехія однією з перших у Європі запровадила жорсткі обмеження у зв’язку з епідемією — вона оголосила надзвичайний стан у країні 12 березня, ще до першої смерті від COVID-19, а також зобов’язала громадян носити маски.

Минулого тижня вона першою послабила карантинні заборони. 

Від 7 квітня в країні почали працювати магазини будівельних інструментів та матеріалів. Для відвідувачів відкрили тенісні корти та поля для гольфу — за умови, що гратимуть одночасно не більше двох людей.

З 14 квітня уряд також дозволив покидати межі країни тим, хто матиме «поважні причини» і після повернення погодиться на 14-денний карантин. До 8 червня поступово відновлять роботу всі закриті зараз типи комерційних закладів.

«Так ми показуємо, що можемо порівняно добре контролювати пандемію, а не дозволяти їй керувати нами», — сказав міністр охорони здоров’я Адам Войтех.

Сусідня Австрія теж не забарилася. З 14 квітня австрійці можуть знову купувати одяг та взуття у магазинах. Лише у Відні відновити роботу можуть близько 4,5 тисяч магазинів, а загалом у країні — до 38% всіх магазинів. Також відчиняють для публіки парки. Якщо все піде добре, то з 1 травня запрацюють перукарні і торгівельні центри, а з середини травня — ресторани, порядок роботи яких ще розробляють.

При цьому діятимуть суворі правила гігієни та соціального дистанціювання. Всі — крім дітей віком до 6 років — повинні носити маски або якось інакше захищати обличчя у всіх магазинах та громадському транспорті. На кожного відвідувача має припадати 20 квадратних метрів площі, а відстань між ними бути не менше одного метра.

Прем’єр Австрії Себастьян Курц пообіцяв уважно стежити за наслідками кожного з рішень. Якщо кількість захворювань почне зростати, виконання плану зупинять.

З 15 квітня послаблює карантин і Данія. Але розпочинають скандинави не з магазинів, а з дитячих садків та початкових шкіл — для того, щоб дозволити батькам ефективно працювати з дому.

Та не всі батьки зраділи такому рішенню. У Фейсбуці група «Не дозволимо зробити з дітей піддослідних кроликів» нараховує вже 40 тисяч членів. 

Влада запевняє, що її рішення не є експериментом і що дітям не загрожує небезпека. Згідно з новими правилами, на кожну дитину тепер має припадати 4-6 квадратних метрів площі. Проводити час вони будуть у постійних групах з одними й тими ж 3-5 дітьми. Щодня декілька разів приміщення дезінфікуватимуть, а вихователі слідкуватимуть за тим, щоб діти мили руки кожні дві години. Оскільки за новими нормами для всіх дітей місця в приміщеннях може не вистачити, у Копенгагені як дитячі садки використовуватимуть нині порожні музеї та дитячі майданчики.

З 20 квітня запрацюють дитячі садки й у Норвегії. Також норвежцям знову дозволять відвідувати свої заміські будинки — свого часу це заборонили через побоювання, що навантаження на лікарні у сільській місцевості зросте непропорційно. Крім того, дозволять роботу фізіо- та психотерапевтам, а також заняття спортом — за умови дотримання правил соціального дистанціювання. А ще через тиждень можна буде надавати послуги, які передбачають близький контакт працівника та клієнта — наприклад, запрацюють перукарні та косметичні салони.

Епіцентри епідемії не поспішають

Країни, що зараз послаблюють карантин, одними із перших запровадили жорсткі обмеження й уникнули стрімкого зростання числа хворих та перевантаження медичної системи.

У найбільш постраждалих європейських країнах, Іспанії та Італії, перші кроки до послаблення карантину теж роблять — але значно обережніше.

Іспанія 13 квітня дозволила повернутись на роботу 300 тисячам людей, зайнятих у будівництві та виробництві. Прем’єр Педро Санчес вважає, що країна вже минула пік епідемії. Втім таке рішення викликало критику низки очільників регіонів, які вважають його надто ризикованим. Решта обмежень, зокрема, заборона покидати дім без суттєвих причин, залишаються в силі принаймні до 26 квітня.

В Італії, в якій кількість нових смертей поступово знижується, наразі дозволили відчинитись лише невеликій кількості магазинів та підприємств. Першими з карантину «випускають» книгарні та канцелярські крамниці, а також хімчистки, пральні та магазини дитячого одягу. Адже, за словами прем’єра Джузеппе Конте, в цих закладах зазвичай не буває багато відвідувачів — і тому забезпечити відстань між клієнтами легше.

Крім того, відновити роботу можуть виробництва електроніки, машин, інструментів та деякі інші підприємства. Але кожен регіон сам вирішує, як організувати роботу і чи дозволяти її взагалі. Наприклад, в Емілії-Романьї магазини далі залишатимуться зачиненими, а ось у Венето працюватимуть два дні на тиждень. Також венеційцям дозволять займатися спортом на відстані більше 200 метрів від дому.

За повідомленнями місцевої преси, прем’єр Конте перебував під тиском бізнес-лобі, зокрема індустрії моди, виробництва автівок та металообробки, які просили відновити їхні виробництва. Але принаймні до 4 травня вони роботу не відновлять. Конте вважає, що країна не може дозволити нового спалаху хвороби, і взяв на себе повну політичну відповідальність за це рішення.

У Німеччині 15 квітня Ангела Меркель обговорила з лідерами регіонів питання виходу з карантину. Ймовірно, що основні обмеження залишаться незмінними: Інститут Роберта Коха повідомляє, що не має впевненості у стійкому сповільненні поширення хвороби. Втім німецька Академія наук «Леопольдіна» рекомендує розпочати підготовку до поступового відновлення економіки: спершу відкрити школи, повернути на роботу державних службовців, а згодом магазини та інші заклади.

Натомість уряд Великої Британії вважає, що ще надто рано говорити про послаблення карантину — 14 квітня повідомили про 778 померлих, і країна лише очікує на пік захворюваності. Франція продовжила дію суворих обмежень до 11 травня.

Чи не надто рано послаблюють карантин?

Очільники Всесвітньої організації охорони здоров’я попереджають, що скасовувати викликані епідемією обмеження ще надто рано. За словами Тедроса Гебрейесуса, «ми надто мало знаємо про вірус». Якщо послабити карантин надто швидко, захворюваність знову може зрости.

Головний науковий радник уряду Франції з питань протидії епідемії Жан-Франсуа Дельфрессі вважає, що для зняття заборони на пересування та інших жорстких обмежень має бути три передумови.

По-перше, повинна стійко знижуватися кількість хворих у реанімації. Тоді зможуть перевести подих медпрацівники, а лікарні поповнять необхідний запас оснащення. По-друге, кількість людей, яких інфікує кожен хворий, повинна впасти нижче одиниці — від показника у 3,3 на початку епідемії у Франції. Нарешті, необхідно забезпечити достатню кількість масок для населення та проводити багато тестів, щоб відстежувати поширення вірусу.

Різноманітні аналітичні центри також підкреслюють важливість того, щоб наростити кількість пацієнтів, яку може прийняти медична система. Крім того, доки відсутня вакцина, необхідно або забезпечити масове тестування, або розробити швидке виявлення контактів інфікованих із використанням мобільних та інших технологій та їхнє тестування.

Як повідомляє New York Times, є сумніви, чи відповідають цим умовам ті європейські держави, що першими почали послаблення карантинних обмежень. Адже через обмежене тестування досі невідомо, наскільки насправді поширився вірус.

Втім, наприклад, Чехія вже анонсувала стратегію «розумного карантину» на зразок Південної Кореї та Тайваню. Мобільні команди по всій країні використовуватимуть дані мобільних телефонів та банківських операцій для швидкого знаходження, ізоляції та тестування всіх контактів нововиявлених інфікованих.

Оприлюднений раніше німецькою пресою урядовий документ свідчить про схожі наміри: ідентифікувати та ізолювати впродовж доби принаймні 80% всіх контактів інфікованої особи. Але для цього необхідно збільшити обсяги тестування приблизно в 10 разів — і вже до кінця травня.

Німецька академія наук підкреслює: важливо мати прозорий план виходу з карантинних обмежень. Оприлюднення реалістичного плану та зрозумілих кроків з поступової нормалізації надасть людям відчуття контролю над ситуацією. Це допоможе мінімізувати негативні психологічні та фізіологічні наслідки високого рівня стресу.

Втім наразі немає універсального зразка того, як саме потрібно «відкривати» суспільство та економіку після жорстких обмежень. Лідери країн змушені шукати баланс між тим, як стримати поширення вірусу, зберегти власний політичний вплив та запобігти руйнівним наслідкам зупинки економіки внаслідок карантину — і крок за кроком рухатися до нового, невідомого, способу життя.

Прем'єрка Данії Метте Фредеріксен порівнює це із ходьбою по канату: 

«Якщо ми стоятимемо на місці, ми можемо впасти. Якщо будемо йти надто швидко, теж можемо потрапити в халепу. Ми не знаємо, коли знову твердо стоятимемо на землі».

 
Джерело hromadske