Початок наступу українського експорту: зберегти сьогодні, щоб розвинути амбіції завтра

01 грудня 2022
 Початок наступу українського експорту: зберегти сьогодні, щоб розвинути амбіції завтра

Останні роки, до повномасштабної російської агресії, коло експортоорієнтованих секторів української економіки постійно розширювалося в результаті переспрямування вітчизняними підприємствами на зовнішні ринки дедалі більшої частки виробництв, а також приходу в Україну транснаціональних корпорацій

Якщо придивитися до змін товарної структури українського експорту, скажімо, за п’ять років до відкритого російського вторгнення, можна чітко побачити ознаки живучості українського бізнесу. Постійні пошуки ним способів пробитися крізь цілу низку перешкод і зайняти ті ніші, які йому були під силу зайняти в умовах відсутності державної політики стимулювання економічного зростання та просування української продукції на зовнішніх ринках. Мені це дуже добре відомо, бо багато займався цими питаннями, опікувався конкретними підприємцями, експортерами, які й зараз, навіть в умовах війни і важкої логістики, працюють на зовнішніх ринках, намагаючись зберегти свої позиції.

Треба зазначити, що попри не надто сприятливий бізнес клімат, в Україні почала простежуватися еволюційна, хоч і повільна, але усе ж таки тенденція до зменшення частки, а подекуди й загальних обсягів експорту сировинних товарів і водночас зростання обсягів продукції з хоча б незначно більшою доданою вартістю.
Митна статистика довоєнних років показує, що постачання за кордон олії чи зерна у процентному відношенні зросло не набагато, а от експорт готових продуктів із м’яса та риби продемонстрував значне зростання. Темпи зростання характерні для експорту й іншої продукції тваринництва – молокопродуктів, яєць, меду, вершкового масла. Дуже зріс продаж за кордон напоїв, овочів, круп та борошна.

Зріс експорт українських мийних засобів та мила, взуття, виробів зі скла та кераміки, меблів, іграшок, спортивного інвентарю.

На зовнішні ринки стали виходити абсолютно неочікувані виробництва. Українські постачальники показують, що вони можуть і вміють адаптуватися до нової реальності, шукати собі місце на нових ринках. Добрим плечем на цьому шляху їм служать профільні бізнес асоціації, торгово-промислові палати, бо на відміну від неповоротких державних структур вони більш мобільні, гнучкі, інформативні, швидкі у спілкуванні й налагодженні бізнес контактів.

Тож до початку розв’язаної росією масштабної війни з Україною, вітчизняний експорт став показувати суттєві зміни – у мапі, динаміці, тенденціях. Такі зміни я би назвав добрим початком наступу за багатьма напрямами, який потрібно усіляко підтримувати, стимулювати й розвивати, навіть, попри складнощі умов війни, щоб після перемоги мати амбіції в регіоні та за його межами.

Эдуард Ефименко

Джерело Facebook