Всеукраїнська аграрна рада закликала уряд терміново запровадити антикризові заходи для підтримки галузі на тлі ускладнення роботи чорноморських портів
Український аграрний сектор може зіткнутися зі значними збитками та хвилею банкрутств у разі тривалого обмеження морського експорту. Всеукраїнська аграрна рада (ВАР), яка об'єднує понад 1400 малих і середніх агровиробників, звернулася до Кабінету міністрів із пропозицією невідкладно запровадити комплекс заходів для підтримки галузі.
За оцінками ВАР, сукупність нинішніх ризиків для агросектору є навіть серйознішою, ніж у 2022 році. Однією з головних проблем аграрії називають різке погіршення можливостей для експорту продукції через морські порти.
У 2026/2027 маркетинговому році виробництво зернових та олійних культур в Україні прогнозується на рівні близько 81,4 млн тонн. З урахуванням перехідних запасів загальний ресурс може становити приблизно 85 млн тонн, з яких близько 67 млн тонн необхідно поставити на зовнішні ринки.
Якщо можливості морського експорту залишатимуться суттєво обмеженими, щомісячний обсяг вивезення агропродукції може скоротитися приблизно до 1,7 млн тонн. У такому разі на внутрішньому ринку може накопичитися від 27,4 млн до 32,4 млн тонн надлишкової продукції.
Велика пропозиція за обмежених можливостей експорту вже впливає на закупівельні ціни. Після призупинення частиною трейдерів закупівель вартість окремих видів аграрної продукції почала різко знижуватися. В окремих випадках ціни опускалися до 7000 грн за тонну, що нижче повної собівартості виробництва.
За таких умов значна частина господарств ризикує втратити можливість фінансувати наступний виробничий цикл, зокрема осінню посівну.
Для стабілізації ситуації аграрії пропонують уряду розширити доступ до пільгового кредитування, реструктуризувати чинні кредити сільгоспвиробників, запровадити державні гарантії та переглянути окремі умови кредитної програми «5-7-9%».
Окремо ВАР пропонує провести аудит пошкодженої портової інфраструктури Великої Одеси та дунайського напрямку, визначивши об'єкти, які потребують першочергового відновлення.
Ситуація з морською логістикою загострилася після посилення російських атак на портову інфраструктуру та судна. Судновласники тимчасово призупинили заходи до українських чорноморських портів через зростання безпекових ризиків.
Водночас у Міністерстві аграрної політики наголошують, що наразі не йдеться про повну блокаду українського експорту. Частину продукції можна спрямовувати альтернативними маршрутами, хоча їхня пропускна спроможність обмежена, а транспортування обходиться дорожче.
У разі тривалих проблем із морським експортом додатковим викликом стане зберігання нового врожаю. За оцінкою Мінагрополітики, за такого сценарію Україні потенційно можуть знадобитися додаткові потужності для зберігання 10–12 млн тонн зерна.